fbpx

Často kladené otázky

Niečo Vám nie je jasné? Čítajte, zavolajte nám alebo napíšte…

Keď máte problém, nezbrusujte olej z dreva, obráťte sa na našu stránku pre vyhľadanie príčin problémov!

 

VŠEOBECNÉ OTÁZKY O ODIEʹS

Čím je tento produkt špeciálny? 

Je úplne odlišný než ostatné produkty dostupné na trhu. Neobsahuje žiadne rozpúšťadlá, je netoxický, potravinársky nezávadný a vhodný na styk s potravinami. Je to mix olejov a voskov, finálna povrchová úprava dreva a stabilizátor. Povrch môže byť zbrúsený až do úrovne zrnitosti 4000. Odieʹs Oil má smotanovú, svetlú jantárovú farbu a konzistenciu podobnú medu s príjemnou vôňou. Preto je Odieʹs bezpečný pre všetkých : deti, zvieratá, životné prostredie. Obsahuje prírodné UV inhibítory – poskytuje ochranu voči slnečnému žiareniu.

Obsahujú produkty Odieʹs nejaké škodlivé látky? 

Nie! Nie sú tam žiadne škodlivé chemikálie, rozpúšťadlá, škodlivé prchavé organické zlúčeniny, ani tvrdidlá.

Na aký povrch môže byť Odieʹs použitý? 

Finálne povrchové úpravy značky Odieʹs môžu byť použité prakticky na akomkoľvek povrchu. To zahŕňa drevo, betón, kameň, mramor, tehla, kov, plast, koža, epoxidová živica.

Môžu byť produkty Odieʹs použité vonku? 

Všetky produkty Odieʹs môžu byť použité v exteriéri s výnimkou produktov Oxi a Dark. Pri úpravách vonkajších projektov, obzvlášť veľkých ako napríklad terasa, odporúčame Vám najskôr naniesť vrstvu nášho Super Penetrating Oil a potom následne vrstvu Odieʹs Oil. 

Aký druh ochrany poskytujú produkty Odieʹs? 

Materiálom poskytujú prirodzenú UV ochranu, sú vysoko vodoodpudivé a produkty Odieʹs sú klasifikované ako nehorľavé.

Ako môžem čistiť veci, ktoré sú upravené produktmi Odieʹs? 

Existujú 2 rôzne spôsoby čistenia vecí, ktoré sú upravené produktmi Odieʹs:

  1. Môžete zmiešať ocot a vodu v pomere 1:10 a týmto čistiť použitím bavlnenej utierky.
  2. Čistenie pomocou mydlovej vody, ale pamätajte na vypláchnutie všetkých zvyškov mydlovej vody a potom to vytrieť dosucha. 

Kedy je potrebné obnoviť „finiš“? 

Frekvencia údržby záleží od spôsobu použitia v interiéri alebo v exteriéri, od okolitého prostredia, vyťaženosti povrchu. Obnoviť povrch by ste mali, keď si všimnete, že začína byť fádny. Veľa zákazníkov to nepotrebuje mnoho rokov, ale to záleží od spôsobu používania. Na prinavrátenie lesku jednoducho potrebujete naniesť jednu tenkú vrstvu originálneho Odieʹs Oil, vmasírovať ho do povrchu, nechať to vsiaknuť 45 minút a dôkladne zotrieť – „buff it off“.

Môžem použiť Odieʹs Oil na moridlo alebo iný druh povrchovej úpravy? 

Áno, ale najlepšie je používať produkty Odieʹs priamo na drevo, čím sa zabezpečí prienik do drevných vlákien a vytvorí sa účinná vrstva proti vode a škvrnám. Taktiež, na tónovanie je najvhodnejšie použiť produkty Odieʹs. Pozrite nižšie, ako vyrobiť farbu podľa Vášho želania. 

Koľko metrov štvorcových vie pokryť jedna fľaša (266 ml) Odieʹs Oil? A ostatné produkty?

Odieʹs Oil vie pokryť až 40 m² v závislosti od typu dreva a stupňa vybrúsenia povrchu. Patrí k najúčinnejším na trhu.

Pri Wood Butter viete pokryť až 55 m² a viac a pomocou Wax až nad 93 m². Odie’s Super Penetrating Oil má výťažnosť okolo 80-90 m² v závislosti od typu dreva a stupňa vybrúsenia povrchu. Keďže pomocou nich viete pokryť tak veľké plochy, pri nevyužití celého obsahu používajte konzervátory ako napríklad Bloxygen.

Produktov Odieʹs stačí použiť málo! Preto aplikujte šetrne. „Bez rozpúšťadiel“ znamená, že takmer nič sa z povrchu nevyparí a teda všetko, čo dáte na drevo, aj v ňom zostane. Odieʹs Oil pokryje niekoľkonásobok plochy v porovnaní s ostatnými finálnymi povrchovými úpravami. Dokonca až 20-násobok ako bežné finiše.

Ako dlho vydrží Odie’s po otvorení? 

Produkty Odie’s začnú po otvorení oxidovať. Bloxygen alebo akýkoľvek iný druh konzervátora sa používa na spomalenie tohto procesu. Ak pri opätovnom otvorení fľaše po nejakom čase nájdete na povrchu stvrdnutú vrstvu, neodporúčame ho používať. Negarantujeme dosiahnutie 100% výsledkov. Keď už je Odie’s Oil úplne stvrdnutý, nedá sa už ďalej používať. Po otvorení odporúčame spotrebovať do 3 mesiacov.

 

KTORÉ PRODUKTY POUŽIŤ? 

Kedy mám použiť Odie’s Super Penetrating Oil? 

Odie’s Super Penetrating Oil sa používa tam, kde potrebujete extra stabilizáciu, alebo potrebujete pokryť veľké plochy. Má redšiu konzistenciu v porovnaní s Odie’s Oil, no rovnako poskytne ochranu a lesk. Pre lepšiu ochranu, hlavne vonku, odporúčame najprv naniesť vrstvu Odie’s Super Penetrating Oil a následne pridať vrstvu Odie’s Oil. 

Aký je rozdiel medzi maslom a voskom (Butter a Wax)? 

The Wax je tradičným tvrdým voskom, ktorý sa zvyčajne používa ako posledná vrstva pre dosiahnutie extra ochrany. Rovnako sa môže použiť aj samostatne. Radi ho používame na svetlé drevo, aby si udržalo svoju farbu. The Butter je hybridom medzi voskom a olejom, má jemnejšiu konzistenciu. Používa sa ako základná vrstva a pomocou neho dosiahnete dodatočnú ochranu a extra lesk. Rovnako ako vosk, viete ho použiť aj samostatne.

Mám použiť maslo alebo vosk? 

Vosk sa používa v malých množstvách pre dosiahnutie ďalšej ochrany a lesku. Maslo poskytuje ochranu, základ a lesk. Obidva produkty sa dajú používať samostatne, ale odporúčame ich kombinovať s Odie’s Oil ako prídavné vrstvy pre vyššiu ochranu a lesk. 

Aký je rozdiel medzi Odie’s Oil Universal Finish, Odie’s Oil Floor Finish a originálnym Odie’s Oil Wood Finish?

Nie je tam žiaden rozdiel! Štítky sú rozdielne na zdôraznenie všestrannosti našich produktov a na poskytnutie detailnejších informácií na etikete pre rôzne druhy aplikácií. Aktuálne pre Európsky trh je k dispozícii už len etiketa Universal Finish.

Môžem mixovať pigmenty do produktov Odie’s? 

Samozrejme. Môžete používať akékoľvek pigmenty kompatibilné s olejmi, odporúčame však Mr. Cornwallʹs Creative Colours. 
Odporúčame používať s Mr. Cornwall’s Super Duper Everlasting Oil, Odie’s Oil Universal Finish alebo Odie’s Super Penetrating Oil.

Ako mám používať pigmenty Mr. Cornwallʹs Creative Colours? 

Môžete si vytvoriť svoj vlastný odtieň pomocou produktov Odie’s. Pigmenty Mr. Cornwallʹs Creative Colours primiešate priamo do produktov Odie’s.

Odporúčame na pigmentovanie používať iba Mr. Cornwall’s Super Duper Everlasting Oil, originálny Odie’s Oil – Universal Finish alebo Super Penetrating Oil. Na vytvorenie farebného finišu na báze oleja si odlejte časť z Mr. Cornwall’s Super Duper Everlasting Oil, Odie’s Oil Universal Finish alebo Odie’s Super Penetrating Oil do miešacej nádoby, pridajte požadované množstvo pigmentu a intenzívne miešajte, aby sa všetky zložky poriadne a rovnomerne premiešali. Aplikujte ako klasický Odie’s Oil. Keďže ide o váš vlastný farebný odtieň, odporúčame ho najskôr vyskúšať na malom kúsku a až po dosiahnutí požadovanej intenzity farieb aplikovať na celý kus.

Prečo je vosk taký tvrdý?

The Wax je tradičný tvrdý vosk, takže taký má byť. Na aplikáciu potrebujete vyškrabať iba malé množstvo. 

 

ODIE’S NA DREVE

Potrebujem brúsiť medzi jednotlivými vrstvami? 

Nie je potrebné brúsenie povrchu medzi jednotlivými vrstvami. Jednoducho to zapracujete do povrchu pomocou padu (typu scotch-brite a pod.), necháte odležať približne hodinu, potom to dôkladne zotriete a opakujete tento proces ďalšími vrstvami oleja, masla alebo vosku, prípadne ich kombináciou. Mdzi jednotlivými vrstvami dodržte odtup 24 – 48 hodín.

Aká je doba zrenia pri aplikácii na drevo? 

Doba zrenia pri väčšine druhoch driev je 6 dní. Je veľmi dôležité dodržať čas zrenia pre dosiahnutie optimálnych výsledkov. 

Kedy môžem začať používať výrobky po aplikácii produktov Odie’s? 

Viete to používať okamžite, len dbajte na to, aby sa na povrch nedostala žiadna tekutina až do doby úplného vyzretia. 

Pokiaľ ste použili Odie’s na podlahu, odporúčame počkať aspoň 72 hodín, kým začnete ukladať nábytok na podlahu. Rovnako platí upozornenie, aby ste nedovolili žiadnej tekutine dostať sa na povrch, až do doby úplného vyzretia – teda 6 dní.

Ako dosiahnem vyšší lesk? 

Lesk závisí od kvality prípravy finišu a použitého stupňa zrnitosti. Čím je zrnitosť nižšia, tým je povrch matnejší. Pri vyššej zrnitosti je aj lesk vyšší. Nezabúdajte pri brúsení nevynechať ani jeden stupeň zrnitosti.

 

NÁVOD NA POUŽÍVANIE 

Ako správne aplikovať Odie’s Oil na drevo a iné produkty

1. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov nezabúdajte na dôkladnú prípravu povrchu. Odporúčame v procese brúsenia pri zrnitostiach, napr. 100-180 povrch “vodovať”. To znamená, že sa po prejdení povrchu dreva vlhkou handrou vlákna postavia. Keď povrch vyschne, pokračujte v brúsení. Následne povrch zbavte nečistôt a s úsmevom sa pustite do aplikácie.

2. Otvoriť, dôkladne premiešať – „našľahať“ (neplatí pre Odie’s Wood Butter a Wax J). Pre najoptimálnejší spôsob aplikácie odporúčame použiť aplikačný pad – ručne alebo pomocou excentrickej brúsky. Na povrch nanesieme malé množstvo oleja (napr. prstom) a postupne pridávame olej podľa potreby. Vždy vymasírujte olej do povrchu. Po chvíli, keď drevo/materiál absorbuje všetok olej z povrchu – bude suchý, pokojne naneste oleja viac.

3. Nechajte odstáť 40 minút až 8 hodín. Vezmite suchú a čistú 100 % bavlnenú utierku a vytrite všetok prebytočný nevsiaknutý olej z povrchu. Ak si myslíte, že je povrch vytretý, vytrite ešte raz. Po dokonalom vytretí oleja a po prejdení suchými prstami po povrchu, nesmú ostať žiadne šmuhy po prstoch.

4. Povrch pred používaním nechajte vyzrieť. V prípade, ak ide o povrch, ktorý bude vysoko namáhaný (pracovná doska, stôl, kúpeľňová doska) a môže dôjsť ku kontaktu s vodou, odporúčame začať používať povrch až po uplynutí doby zrenia (6 dní). Po správnej aplikácii a vyzretí je povrch odolný voči bežnému používaniu a pri dodržiavaní správnej údržby.

5. Zapamätajte si heslo: „rozleje sa, utriem!“ Povrchy finišované produktami Odie´s Oil odporúčame čistiť roztokom voda:ocot v pomere 10:1. Ocot – odmasťuje, dezinfikuje, demineralizuje a je šetrný k povrchovej úprave. V prípade aplikácie na menej namáhané povrchy môže dôjsť k užívaniu po 3-5 dňoch od poslednej aplikácie. Pre vyššiu odolnosť a dosiahnutie vyššieho lesku odporúčame aplikáciu v 2-3 vrstvách v 24-48 hodinových odstupoch.

Tipy a techniky pre použitie Odie’s Wood Butter a Odie’s Wax 

Obidva produkty môžu byť samostatne použité ako finálne úpravy. Dodajú drevu ich unikátny lesk. 

Použitie Odie’s Wood Butter na zníženie kontroly 

Odie’s Wood Butter môže byť použité na vlhké drevo spolu s Odie’s Oil alebo Odie’s Oxi Oil ako stabilizátor dreva. Pri používaní Odie’s Wood Butter v spojení s Odie’s Oil, viete pripraviť vlhký kus do jeho finálnej podoby a použiť pritom Odie’s Wood Butter k zredukovaniu prasklín a pohybov v danom kuse. Pre lepšie výsledky, vyskúšajte nasledovnú techniku:

  1. Spracujte kus a aplikujte Odie’s Oil, až kým nie je úplne nasýtený bez vtierania. 
  2. Potom aplikujte vrstvu Odie’s Wood Butter ako vrchný náter. 
  3. Odložte kúsok bokom mimo slnečného žiarenia v stabilnom prostredí, až kým dosiahne rovnovážny obsah vlhkosti. 
  4. Nakoniec aplikujte znova vrstvu Odie’s Oil, Odie’s Oxi Oil alebo Odie’s Super Penetrating Oil k reaktivácii finálnej úpravy a zotrite zvyšok finišu až do dosiahnutia želaného lesku.

 

NÁKUP 

Ako si viem produkty objednať? 

Môžete zadať objednávku priamo na našom e-shope alebo telefonicky na čísle +421 915 959 322. 

Pre informácie o stave Vašej objednávky nás kontaktujte na telefónnom čísle +421 915 959 322.

Aké je minimálne množstvo objednávky? 

Nie je predpísaný minimálny odber. Môžete si objednať len jednu fľašu produktu na vyskúšanie. 

Aká je výška poštovného a balného? 

Balíky doručujeme v spolupráci so spoločnosťou Slovak Parcel Service s.r.o. a výška poplatku je 4,90 € s DPH. Osobitný poplatok za dobierku neúčtujeme.